środa, 1 czerwca 2011

Elektrostymulacja w leczeniu płaskostopia

Elektrostymulacja jest zabiegiem wykorzystującym prądy impulsowe o małej częstotliwości składające się z impulsów o różnym kształcie i działaniu biologicznym. Stosuje się ją w celu wywołania skurczu tężcowego mięśnia lub całej grupy mięśni. Elektrostymulację stosuje się przede wszystkim w fizykoterapii min do mięśni uszkodzonych oraz mięśni w zaniku prostym. Skoro elektrostymulacja stymuluje mięśnie do wymuszonego skurczu, czy można ją stosować aby zapobiegać bądź leczyć płaskostopie?

Stopa ludzka jako narząd podporowo-nośny ma bardzo charakterystyczną konstrukcję decydującą o jej sprężystości. Sklepienie stopy utworzone jest przez łuki podłużne i poprzeczne. Pięć łuków podłużnych zbiegają się do guza kości piętowej tworząc wysklepienie podłużne stopy, które wzmocnione są silnym układem więzadłowym i mięśniami stopy. Do głównych zabezpieczeń i wzmocnień wysklepienia zalicza się: mięśnie podeszwowe stopy wraz z mięśniem piszczelowym tylnym, więzadła podeszwowe, których najważniejszym jest więzadło podeszwowe długie. Uzupełnieniem wysklepienia podłużnego są łuki poprzeczne związane z punktami podparcia stopy. W przypadku prawidłowo zbudowanej stopy łuki podłużne i poprzeczne powodują, że stopa nie przylega ściśle do podłoża, dzięki ich elastyczności. Przyczyną powstawania płaskostopia jest zaburzona praca lub całkowity zanik jednego z omówionych łuków- płaskostopie podłużne lub poprzeczne.


Zanikom towarzyszy osłabienie mięśni, które może być spowodowane wieloma czynnikami np niewłaściwe obuwie, otyłość, długotrwałe obciążenie zewnętrzne itp. Najczęstszą wadą postawy jest płaskostopie podłużne, którego leczenie jest zwykle zachowawcze polegające na ćwiczeniach korekcyjnych t.j. chwytanie różnych przedmiotów stopą w pozycji siedzącej, a następnie stojącej. Poza tym stosuje się wiele innych ćwiczeń jak chodzenie po skośnej ławeczce szwedzkiej, chodzenie na palcach lub boso. Zamiast monotonnych ćwiczeń często niechętnie wykonywanych przez dzieci jak i dorosłych można wykorzystać punktową stymulacje głównych zabezpieczeń i wzmocnień wysklepienia stopy. Poprzez wykorzystanie elektrostymulacji powodujemy przyspieszenie regeneracji, wzmocnienie, a także zwiększenie elastyczności mięśni, a dzięki temu wzmocnienie wytrzymałości łuków stopy zapobiegając powstawanie lub leczenie płaskostopia.

 
W przypadku płaskostopia podłużnego elektrody aplikujemy na mięśnie podeszwowe stopy wzmacniające wysklepienie stopy. Należy pamiętać o tym, aby podczas wykonywania zabiegu elektrostymulacji nie zmęczyć mięśnia, a wywołać tylko jego skurcz, który odczuwalny jest przez pacjenta, a dopiero później jest widoczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz